Ülkemizde lojistik alanındaki faaliyetlerin ekonomimize katkısı oldukça büyüktür. Lojistik; müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde her türlü ürünün, başlangıç noktasından tüketiciye ulaşan son noktaya kadar olan tedarik zinciridir. Bu aşamanın etkili ve verimli bir şekilde planlanması, uygulanması, taşınması, depolanması ve kontrol altında tutulması da bu hizmete dahildir.


Lojistik hizmetine dahil olan ve lojistik alanında kullanılan bazı terimlerden sizlere kısaca bahsedelim.

Taşımacılık nedir?
Taşımacılık; ürün veya hizmetlerin çeşitli araçlarla bir yerden başka bir yere taşınması işine verilen addır. Nakliyecilik, nakliyat, transport ta taşımacılığa anlamca yakın kelimelerdendir.

Karayolu Taşımacılığı Nedir?
Karayolu taşımacılığı; ürün veya hizmetşerin bir yerden başka bir yere karayolu ike taşınmasına verilen addır.

Parsiyel Ne Demek?
Parsiyel; kelime anlamı tüm olmayan, parça anlamındadır.

Parsiyel Taşımacılık Ne Demek?
Parsiyel taşımacılık; Belirli bir güzergâh üzerinde birbirinden farklı müşterilerin yüklerinin, aynı tır veya kamyonda taşınması durumuna parsiyel taşımacılık denir.

Gümrükleme Nedir?
Gümrükleme; farklı ülkeler arasında gerçekleştirilen dış ticaret faaliyetlerinde ürünlerin gümrük sahalarından geçişi için gerekli olan, resmi kurumlar ile ilgili evrak işlerinin yürütülmesidir.

Depolama Nedir?
Depoalama; lojistik hizmeti sonrasında başlangıç noktasından gelen yüklerin teslim alınıp belirli bir süre depolanarak korunup farklı varış noktalarına gönderimi için hazır bekletilmesi durumudur.

Karayolu Taşımacılığı sektöründe en önemli faktörlerden biride destek hizmetidir. Müşteriler doğal olarak aldıkları hizmet ile ilgili sürekli olarak bilgi almak isteyebilir. Bu almak istedikleri bilgiler içine "aracım nerede?", "araç takibi yapılıyor mu?", "yüküm nedere?", "yük ne zaman teslim olur?" vb. sorgular yer almaktadır. Müşteri temsilcilerimizin sizler için sağladığı hizmet öncesi ve hizmet sonrası destek konusu bu noktada önemli bir rol oynamaktadır. Alacağınız taşımacılık, gümrükleme veya depolama hizmeti öncesinde ve sonrasında personelimiz daima sorularınızı yanıtlayarak sizleri bilgilendiriyor olacaktır. Cenova Lojistik olarak sizler ile çalışmaktan onur duyarız...